Rynek nieruchomości komercyjnych w Polsce - podsumowanie II kwartału 2022

Rynek nieruchomości komercyjnych w Polsce - podsumowanie II kwartału 2022

Polski rynek nieruchomości komercyjnych odnotował 9,6% wzrostu wartości w II kwartale 2022 r. Oczekujemy, że pozostanie on silny przez całą drugą połowę roku, odnotowując dalszy wzrost wartości o 11,1% do końca roku. Oto szczegółowa analiza tego, co wydarzyło się w ostatnich tygodniach.

Biura do wynajęcia w Warszawie oblegane

Biura do wynajęcia w stolicy cieszą się dużą popularnością wśród zagranicznych inwestorów zakładających tu swoje oddziały. Brokerzy oferują im szeroki wybór powierzchni biurowych odpowiadających wszelkim potrzebom - od miejsc all-inclusive, czyli biur serwisowanych po przestrzenie co-workingowe. Do tego wsparcie IT, sprzątanie oraz umeblowanie w cenie. Nic więc dziwnego, że zagraniczne podmioty wybierają właśnie Warszawę.

Jak jednak przekonują eksperci, biura do wynajęcia Warszawa to ciekawa propozycja nie tylko dla korporacji. Z mniejszych biur oraz miejsc w co-workach korzystają również właściciele mniejszych podmiotów oraz freelancerzy. Doceniają oni dogodną lokalizacje tych miejsc oraz relatywnie niskie koszty wynajmu.

Powierzchnie magazynowe w Warszawie - brokerzy mają pełne ręce roboty

Warszawa ze swoją szybko rozwijającą się gospodarką potrzebuje coraz więcej nowej powierzchni magazynowej, co sprawia, że popyt na tego rodzaju miejsca gwałtownie rośnie - przekonuje broker Warszawa. Obecnie dostępna powierzchnia magazynowa w stolicy jest skupowana w szybkim tempie, a analitycy spodziewają się, że już w przyszłym roku będziemy świadkami nadpodaży na poziomie 1 miliona metrów kwadratowych.

Nie może to dziwić. Warszawa, ze względu na swoje położenie geograficzne i dobre połączenia komunikacyjne, już dawno stała się ważnym europejskim punktem logistycznym.

Nie brakuje chętnych na lokale biurowe w Tychach

Ogromny popyt na nieruchomości komercyjne notowany jest nie tylko w dużych miastach, jak Warszawa czy Poznań, ale również w mniejszych ośrodkach miejskich. Do tej drugiej kategorii zaliczyć można chociażby Tychy, gdzie lokale w biurowcach w dużej mierze rozchodzą się zanim trafią na otwarty rynek. Nic więc dziwnego, że w tym niewielkim miasteczku, wskaźnik pustostanów jest na bardzo niskim poziomie.

Powodem tak niskiego wskaźnika pustostanów jest nie tylko to, jak niewiele powierzchni jest dostępnych, ale również to, jak wiele osób chce je wynająć. Obecnie przeciętny lokal biurowy w Tychach czeka na znalezienie najemcy nie dłużej niż kilka tygodni. Jeśli więc planujesz otwarcie biznesu w tym mieście, warto się pospieszyć z wyborem miejsca prowadzenia działalności.