Pokój dziecięcy – na te elementy koniecznie zwróć uwagę

Pokój dziecięcy – na te elementy koniecznie zwróć uwagę

Pokój dziecięcy to powinno być funkcjonalne pomieszczanie. Ma zapewniać dziecku zabawę, edukację i odpoczynek. Pokój powinien dorastać wraz z maluchem. Aranżacje tego pomieszczenia to temat rzeka. W tym artykule zwrócimy uwagę na trzy elementy: łóżko, okna i podłogę.

Zabezpieczenie okna – zapewnij zdrowy sen dziecku

Ważną rzeczą podczas projektowania pokoju to odpowiednie rolety, okiennice, zasłony i firanki do dziecięcego pokoju. Zastanów się, które wykończenie okna najlepiej sprawdzi się w domu, a także jakiej ilości światła będziesz potrzebował.

Okiennice bardzo skutecznie zatrzymują światło i pomagają we śnie. Sprawdzą się zwłaszcza w pokojach noworodków i niemowlaków. U większych dzieci wystarczające będą rolety zaciemniające, żaluzje i zasłony. Rolety i żaluzje nie ingerują w przestrzeń wokół okna, ale zasłony wraz z firankami dodają uroku pomieszczeniu.

Łóżko – miejsce wypoczynku malucha

Do wyboru mamy wiele różnych rodzajów łóżeczek i łóżek dziecięcych. Łóżeczko dla niemowlaka powinno znajdować się nisko nad ziemią, aby umożliwić wychodzenie w późniejszym wieku. U starszych dzieci sprawdzą się większe łóżeczka rozkładane. To ich duża zaleta bo w ciągu dnia oszczędzasz sporo przestrzeni, którą maluch może wykorzystać na zabawę. Jeśli chodzi o materiał najlepsze ramy są oczywiście drewniane. Tu sprawdzą się np.: wytrzymałe meble sosnowe. Producent najczęściej udzieli ci odpowiedniej gwarancji co ułatwia wybór i jest na pewno pożądaną cechą.

Podłoga w pokoju dziecięcym – tu dziecka spędza najwięcej czasu

Kluczową częścią procesu projektowania pokoju dziecięcego jest zastanowienie się, jaki rodzaj podłogi będzie najbardziej odpowiedni oraz co będzie na niej leżało. Ciepły i wygodny pod stopami dywan doskonale nadaje się również do siedzenia. Amortyzuje upadki i wybacza upuszczenie przedmiotów. Może również zapewnić skuteczną izolację akustyczną, a to przydaje się w trakcie głośnych zabaw dzieci. Z drugiej strony dywan może się poplamić, więc rozlane płyny należy natychmiast osuszyć, a następnie delikatnie wyczyścić. To jest dodatkowa uciążliwość. Kiepskiej jakości dywan może również łatwo uszkodzić się i przetrzeć. W pokoju dziecięcym sprawdzi się wykładzina heterogeniczna. Zazwyczaj dedykowana do miejsc o wzmożonym ruchu jest mocna i odporna na przetarcia. To ogromna zaleta w przypadku materiałów na podłogę w pokoju dziecięcym. Jeżeli chcesz zrezygnować z dywanu, czy wykładziny to postaw na ciepłe panele winylowe. W drewnopodobnych kolorach będą pasować do każdego wnętrza.