Ogród na własną rękę

Ogród na własną rękę

Marzysz o pięknym ogrodzie, ale nie wiesz, jak go zaplanować? Szukasz pomysłu na funkcjonalną, ale i piękną przestrzeń wokół domu? Takie zadanie można zlecić architektom, lub wykonać jest samodzielnie, bo jest to niezwykle satysfakcjonujące i ciekawe zadanie! Dziś przybliżmy Wam nieco ten temat, podpowiemy na czym warto się skupić i jakie rozwiązania warto wdrożyć w nowoczesnym ogrodzie. Zainteresowany? Zajrzyj do naszego mini poradnika!

Projekt ogrodu – najważniejsze wskazówki

Wiele osób kupuje rośliny i sadzi je w przypadkowych miejscach, wtedy zamiast pięknego ogrodu mają istny bałagan, z którym nie wiadomo co zrobić. W ogrodzie wszystko powinno mieć swoje miejsce i być dokładnie rozplanowane. W końcu chcemy, by zmieściły się tam nie tylko kwiaty, ale i wypoczynek, grill, czy ścieżki i chodniki. Ważne jest by w pierwszej kolejności określi przeznaczenie ogrodu. Czy ma on pełnić funkcję wyłącznie reprezentacyjną, czy chcemy w nim także wypoczywać? Jeśli w ogródku chcemy się relaksować, warto postawić na wygodne meble ogrodowe i wypoczynek. Potraktuj ogród jak pomieszczenie, w który zaaranżujesz każdy metr kwadratowy.

Jakie rośliny posadzić w ogrodzie?

Rośliny to największa ozdoba każdego ogrodu. To one podkreślają jego wygląd, sprawiają, że jest przytulny, elegancki i wyróżnia się na tle ogrodów sąsiadów. Dlatego na wybór roślin warto poświęcić sporo czasu. Rośliny różnią się od siebie rodzajem, wielkością, kształtem, kolorem, czy sposobem uprawy. Do wyboru mamy naprawdę wiele gatunków, co wcale nie ułatwia zadania. Jeżeli chcemy wybrać najlepsze rodzaje roślin, drzew i krzewów do naszego ogrodu, warto odwiedzić sklep ogrodniczy i sprawdzić, co mają nam do zaoferowania. W takich miejscach pracują specjaliści, którzy na pewno pomogą nam dobrać rośliny do naszych indywidualnych potrzeb.

Jak zaprojektować własny ogród?

Przede wszystkim należy działać według ścisłego planu. Warto stworzyć mapę, taki rzut od góry. Następnie sprawdź warunki glebowe, nie wszystkie rośliny sprawdzą się w twoim ogrodzie. Ważną kwestią jest zacienienie i nasłonecznienie, niektóre rośliny nie lubią ostrego słońca, inne zaś cienia. Ogród powinien mieć wytyczone ścieżki i podjazd. Dopiero w ostatnim kroku powinniśmy wybrać odpowiednie rośliny do ogrodu, a następnie zaplanować małą architekturę, w której umieścimy meble.