Na jaki dach w domu postawić?

Na jaki dach w domu postawić?

Planujesz budowę domu i jesteś na etapie wybierania ostatecznego projektu? To prawdopodobnie jeden z najtrudniejszych momentów w całym procesie budowlanym. W końcu to od projektu zależy, jak finalnie będzie wyglądał twój wymarzony dom! Wiele osób duże trudności napotyka podczas wyboru rodzaju dachu. Właśnie ten temat poruszamy w naszym dzisiejszym artykule.

Dach skośny

Dach skośny to najpopularniejszy rodzaj dachu, który spotkać można w zdecydowanej większości domów oraz projektów. Wyróżnia się dość standardową budową, która zapewnia przynajmniej jedno poddasze użytkowe. Tego typu dachu pasują zarówno do klasycznych domów, jak i tych zaprojektowanych w bardziej innowacyjnej stylistyce. Jeśli podobają ci się tego typu dachy, przejrzyj najpierw inspiracje dostępne w sieci, ponieważ dach skośny nie musi być zawsze zaprojektowany w klasycznej formie! Istnieje tu pole do wielu eksperymentów konstrukcyjnych, z których zdecydowanie warto skorzystać. Co ważne, dach skośny jest również niezwykle funkcjonalny pod kątem odprowadzania z zadaszenia wody czy nadmiaru śniegu.

Dach płaski

Dach płaski jest wciąż dość rzadko spotykany w klasycznym budownictwie. To rodzaj zadaszenia zarezerwowany raczej dla bloków, kamienic i budynków użyteczności publicznej, niż domów. Mimo to spotkać można tego typu konstrukcje, szczególnie te stylizowane na innowacyjne i nowoczesne. Tego typu dachy są również wykorzystywane przy projektach domów minimalistycznych, ponieważ wyróżniają się prostotą i oszczędnym wzornictwem. Warto jednak wiedzieć, że na dachu płaskim zbierać się może woda i inne opady atmosferyczne, dlatego należy zadbać o jego dodatkowe zabezpieczenie.

Dach wielospadowy

Dachy wielospadowe są niezwykle efektowne i spektakularne. To typ dachu, który wyróżnia się skomplikowaną konstrukcją i jest dość uniwersalny, ponieważ równie dobrze wpisuje się w styl nowoczesny, co klasyczny. Co ważne, ten typ dachu zapewni ci kilka podasz użytkowych, a całość będzie prezentować się niezwykle estetycznie i nieszablonowo. Warto jednak wiedzieć. że indywidualny projekt domu zakładający budowę dachu wielospadowego, będzie dużo droższy od klasycznego produktu. Należy również pamiętać o kosztach, ponieważ tego typu zadaszenia są bardziej kosztowne w budowie i późniejszym wykańczaniu, jednak finalny efekt z całą pewnością zrekompensuje te wydatki!

Wybór konkretnego rodzaju dachu nie jest łatwym zadaniem. Z tego powodu warto dobrze zastanowić się przed ostateczną decyzją i sprawdzić dokładnie wszystkie dostępne warianty!