Farby do użytku zewnętrznego – sprawdź jaki rodzaj sprawdzi się najlepiej!

Farby do użytku zewnętrznego – sprawdź jaki rodzaj sprawdzi się najlepiej!

Malowanie elementów architektury ogrodowej, dachów czy elewacji jest nieco bardziej wymagające, niż malowanie ścian w pomieszczeniach. Dziś więc opowiemy o rodzajach farb, które najlepiej sprawdzają się na zewnątrz. Jakiej farby użyć do malowania dachu a jakiej do malowania elewacji? Sprawdź nasze propozycje!

Malowanie elementów zewnętrznych – jak wybrać farbę?

Farby do malowania zewnętrznego dzielą się na kilka rodzajów pod względem składu chemicznego. To między innymi farby proszkowe, farby silikonowe, akrylowe oraz poliwinylowe. Który z wymienionych rodzajów sprawdzi się najlepiej? Odpowiedź na to pytanie jest uzależniona od tego, jaką konkretnie powierzchnię chcemy pokryć farbą. Każde tworzywo zachowuje się w nieco inny sposób pod wpływem działania warunków zewnętrznych, na które jest przecież stale narażone.

Malujemy blachę dachową

Dobrym jest tu na przykład blacha dachowa, która zwiększa swoją objętość (a więc również powierzchnię) pod wpływem wysokich temperatur i kurczy się, w okresie jesienno-zimowym. Te różnice w objętości powierzchni są na tyle niewielkie, że trudno je dostrzec ludzkim okiem. Z drugiej jednak strony, z pewnością dostrzeglibyśmy wpływ zmian objętości blachodachówki, jeżeli pomalowalibyśmy dach farbą do ścian wewnętrznych. Na warstwie takiej farby z czasem zaczęłyby się pojawiać wybrzuszenia, które w końcu zaczęłyby pękać i odsłaniać surową blachę. W takich miejscach może z czasem zacząć pojawiać się rdza, ponieważ farba dachowa ma często również pełnić funkcję chroniąca powierzchnię metalową przed utlenianiem i kontaktem z wilgocią, co oczywiście skutkuje korozją... Jakiej w takim razie farby do malowania dachu używać najlepiej? Najlepiej jeżeli jest to dachowa farba akrylowa bądź poliwinylowa. Powłoka z takiej farby jest na tyle elastyczna, że zmienia swoją powierzchnię wraz z blachą dachową i trwale do niej przywiera.

Malujemy elewację

A jaką farbą pomalować elewację? Cóż, jeżeli chodzi o zewnętrzne elementy niemetalowe, to najlepiej pokryć je farbą, która z jednej strony tworzy grubą i trwałą powlokę, z drugiej natomiast jest odporna na przetarcia i uszkodzenia mechaniczne. Musi być to farba, która nie uszkodzi się pod wpływem gradu czy ulewnego deszczu, i której powłokę będzie można potraktować ścierką, gąbką bądź myjką ciśnieniową w trakcie czyszczenia. Farba silikonowa do użytku zewnętrznego nadaje się zarówno do malowania elewacji, jak i innych odsłoniętych elementów takich jak izolacja do rur zewnętrznych czy nawet taśma ogrodzeniowa wmontowana w płot lub siatkę. Doskonale trzyma się zarówno powierzchni tworzyw sztucznych, jak i elewacji betonowej, gipsowej czy tynkowej.

A jaką farbę wybrać do malowania elementów metalowych?

Jeżeli chodzi o malowanie elementów metalowych znajdujących się na zewnątrz, to w tym przypadku najlepiej sprawdzi się farba proszkowa. Farby proszkowe tworzą twardą powłokę na metalowej powierzchni i są odporne na działanie czynników atmosferycznych oraz substancji chemicznych takich jak na przykład sól drogowa. I dlatego właśnie stosuje się je tak często do malowania elementów ogrodzeń metalowych czy też metalowych mebli ogrodowych.